Facebook
Instagram

Okolí

Penzion U Parádů

naleznete na samotě, v údolí Zlatého potoka, pod obcí Frantoly. Zrekonstruovaný objekt bývalého mlýna jehož základní kameny byly položeny roku 1620, Vás ohromí autentickou atmosférou. Obklopeni přírodou, štěkáním srnců, zpěvem ptáků a šumění potoka si můžete plánovat výlety po krásách Jižních Čech a Šumavy.

O Frantolech nalezneme první zmínky již v roce 1315. Ve vesnici se nachází kostel svatého Filipa a Jakuba a poblíž něho dvojice památných lip. Zbytky pohraniční vsi s patrovými statky s hlášenými 16 adresami v současnosti obývá 12 stálých obyvatel.

Mlýny na Zlatém potoce

O bohatství zdejší krajiny a historii 15 mlýnů (z toho 3 zbourané po odchodu německých majitelů) na Zlatém potoce se můžete mnoho dozvědět při příjemných procházkách po značených turistických stezkách. Zlatý potok pramení nedaleko obce Skříněřov, na svahu Rohanovského vrchu, vine se kolem Ledrova mlýna u vesničky Ovesné k Milotínkám a Chrobolům. Odtud pak míří k Frantolům a Zlatým údolím až do Vítějovic.

Kaple Anděla strážce nad Frantoly

Foto: J. Pecka

V lese, cestou do již zaniklé osady Lažišťko (Schlag)  a Chrobol se nachází kaple Anděla strážce. Na místě jejího vzniku se dle legendy pasáčkovi opakovaně zjevil zelený mužík, který mu krávy zahnal z louky pryč. Pasáček ze strachu společně se sedlákem vystavil kapličku s letopočtem 1833, kterou zdejší nazývalu Schutzengerl, což by se dalo přeložit jako naše „Andělíček Strážníček“. Ta se stala častým místem návštěv lidí, nucených opustit svůj zdejší domov.

zdroj: www.zanikleobce.cz

Maloniny (Pleschen)

Pod Frantolským kostelem doleva, lesní cestou se dostaneme na místo dnes již zaniklé obce Maloniny. Na jejím místě stojí pamětní deska a kříž vylovený z bývalého rybníka.

 

V bezprostřední blízkosti Frantol, Penzionu U Parádů naleznete spoustu výletních možností.

Nedaleké Lhenice, zahrada Jižních čech, je známa sadařstvím, výbornými jablky, třešněmi a mošty. V obci se nachází kostel svatého Jakuba Většího.

Rozhledna Libín, 27 metrů vysoká věž na vrcholu hory Libín (1096 m n. m.) se tyčí nad městem Prachatice. Poskytuje výhled na značnou část Šumavy, dohlédnout lze také na Novohradské hory, českobudějovickou pánev a horu Kleť.

Za zmínku samozřejmě také stojí Prachatice a jejich historické centrum, stejně tak Český Krumlov,  Zlatá Koruna, České Budějovice, zámek Kratochvíle, zámek Hluboká, divadlo Continuo v Malovicích, Netolická zmrzlina, Vltava, Blanice, CHKO Blanský les, Dívčí kámen, v ČR nejvýše položený Křišťanovický rybník, …